Zdjęcie przedstawiające pielęgniarki
Dodano6 lat temu

Powstała tabletka na jaskrę, przy udziale naukowców z Lublina

4
odpowiedzi
889
wejść
0
ocena
Odpowiedzi [ 4 ]
00
Dodano 6 lat temu
To bardzo dobra wiadomość. Zwłaszcza jeśli zważyć na fakt, że jaskra w krajach wysoko rozwiniętych i to nie tylko w naszym kraju jest jedną z częstszych przyczyn utraty wzroku wśród pacjentów. Chociaż jesteśmy w stanie zapobiegać skutkom podwyższonego ciśnienia w gałce ocznej to jednak nie potrafimy leczyć powikłań jeśli już do nich dojdzie i się rozwiną. Z tego względu bardzo ważne jest, aby jak najwcześniej pacjenci zgłaszali się na badania kontrolne i poddawali badaniom przesiewowym. Niestety jak wiadomo, mądry Polak po szkodzie i nie każdy w ogóle przejmuje się tym, że coś może mu dolegać. Nawet zmniejszającego się pola widzenia jakie jest jednym z objawów, a zarazem konsekwencji jaskry nie tak łatwo od razu zauważyć. Zwłaszcza jeśli choroba postępuje podstępnie i po cichu rozwijając objawy latami. Często jaskrę wykrywa się przypadkowo podczas badań kontrolnych, albo kiedy już jest za późno na leczenie. Było by fantastycznie gdyby badania o których mowa w artykule zakończyły się pomyślnie i pacjenci już niedługo mogli zacząć z nich korzystać.
00
Dodano 6 lat temu
Jeśli chodzi o tabletkę o której mowa w tekście i chyba i tak trudno oczekiwać, że spełni wszystkie pokładane w niej nadzieję. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o leczenie jaskry to potrzebujemy leku, który byłby w stanie nie tylko zatrzymać postęp choroby, ale też odwrócić przynajmniej część zmian do których rozwoju przyczyniło się zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej. To jest bardzo ważne, ponieważ skala problemu jest odpowiednio wysoka, aby problem przybierał na sile. W tej chwili tak jak zauważyła koleżanka powyżej dysponujemy już odpowiednim środkiem zdolnym zatrzymywać postęp choroby. Wystarczają krople oftalmologiczne. Tabletka którą badają w Lublinie miała by być stosowana per os. Może i dobry pomysł by umożliwić pacjentom zmianę drogi podania stosowanego środka. Dla niektórych przyjmowanie kropel do worka spojówkowego, zwłaszcza dla pacjentów w starszym wieku lub z lękami może być poważnym problemem i sprawiać kłopot wobec potrzeby samodzielnego stosowania. Tabletka byłaby o wiele prostszym sposobem. Nie mniej jednak wciąż nie spełniałaby tego, na co ciągle liczymy, że uda się osiągnąć, czyli potrzeby by być w stanie odwrócić objawy i zmiany jakich dokonała choroby wynikająca ze zbyt wysokiego ciśnienia w gałce ocznej. I na to myślę, że czeka wielu z naszych pacjentów.
00
Dodano 6 lat temu
Nie ma wątpliwości, że jest to dobrą wiadomością, że udało się znaleźć substancję farmakologiczną która w przyszłości może stać się dobrym punktem wyjścia dla wyprodukowania tabletki skutecznej wobec leczenia jaskry. Zwłaszcza, że przecież znaczna część społeczeństwa zmaga się z tą chorobą, a trzeba przypuszczać, że wraz z przesuwaniem się granicy wieku osób chorych będzie tylko przybywać. Dobrze więc, by dysponować substancją zdolną wspomóc pacjentów w walce z chorobą i uchronić układ optyczny przed degeneracją jaka może się rozwijać w konsekwencji zaburzeń. Nie mniej jednak wydaje mi się, że potrzeba, aby pracować nad tym problemem dalej i zmierzać w tych badaniach do wynalezienia substancji zdolnej odwrócić niekorzystne działanie spowodowane przez podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Zwłaszcza, że jak zauważyli koledzy powyżej, jaskra często przebiega niezauważona. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dopiero w momencie wystąpienia ataku. Ale i tak lepiej jeśli on wystąpi. Im wcześniej tym lepsze rokowanie dla takiej osoby. Najgorzej jeśli choroba przebiega niepostrzeżenie przez długie lata i dyskretnie zawęża pole widzenia, aż w końcu funkcjonowanie staje się na tyle utrudnione że pacjent sam zgłasza się do lekarza. A jeśli choroba trawa bardzo długo łatwo przeoczyć postępujące zmiany.Szczególnie, jeśli dotyczy to osób starszych, którym wydaje się, że postępujące pogarszanie się zdolności widzenia związane jest z wiekiem, a nie dodatkowo nasilane przez toczącą się w układzie optycznym patologię Wtedy może już być za późno by zapobiec dalszemu postępowi choroby i wspomóc pacjenta by zachował zdolność widzenia. Być może dzięki prowadzonym badaniom uda się to zmienić i pacjenci będą mogli liczyć na skuteczną interwencję lekarzy nawet w sytuacji późno rozpoznanej choroby.
00
Dodano 5 lat temu
Jaskra jest jedną z częstszych przyczyn utraty wzroku w społeczeństwie. Trzeba sobie uświadomić ten fakt i mieć nadzieję, że ludzie świadomi tego faktu zaczną przykładać większą wagę do wizyt kontrolnych u lekarza okulisty. Inna sprawa, że przecież nie można wymagać od ludzi pozbawionych wiedzy medycznej, że samodzielnie będą zdobywać wiedzę i orientować się w faktach do jakiego specjalisty i z jakimi przypadłościami powinni się kierować albo o zlecenia na jakie badania poprosić. Wydaje się zasadne aby zwiększyć nakłady finansowe jakie przeznaczane są na opiekę medyczną w gabinetach podstawowej opieki medycznej w taki sposób, aby lekarze mogli każdemu pacjentowi poświęcić dostateczną ilość czasu by zaproponować niezbędne badania warte do przeprowadzenia i kontroli stanu zdrowia ze względu na wiek czy inne czynniki jak choroby towarzyszące, czy współistniejące czynniki ryzyka w tym między innymi genetyczne i choroby w rodzinie. Kto wie, czy właśnie nawet tak mocno zaawansowane procedury przesiewowe, które z pewnością wymagały by na początku przynajmniej sporych nakładów finansowych w przyszłości nie przyniosły by znacznych oszczędności i nie pozwoliły uchronić ludzi przed poważnymi schorzeniami z rentom i inwalidztwem włącznie. Szkoda jednak, że osoby, które odpowiedzialne są za rozdysponowywanie pieniędzy w polskim systemie medycyny tak rzadko świadome są takich zależności i jak się wydaje bagatelizują kwestie badań przesiewowych.
Strona:1
Liczba głównych odpowiedzi na stronie:  
Dodaj odpowiedź
Aby dodać odpowiedź musisz się zalogować
Toast